пʼятниця, 20 грудня 2024 р.

Щоб дати, треба мати

 Дитячий психолог

Те, що Ти можеш дати дитині, майже завжди залежить від Твого внутрішнього ресурсу. А Твій внутрішній ресурс часто залежить від Твого ставлення до себе: чи дозволяєш Ти собі (відпочинок, сон, смачненьке, радощі від речей тощо). Іноді, бажаючи дати дитині найкраще й позбавляючи себе чогось, Ти робиш їй гірше, бо мама без ресурсу – це ніби пів мами. І тоді виникає парадокс: Ти з ніг падаєш, щоб дати дитині найкраще матеріальне, а вона не задоволена, бо їй треба Твоє сердечне й емоційне.
Поміркуй про це й подивися ніби збоку на себе. Чи не є Ти мамою без ресурсу? Якщо є, шукай варіанти для змін. Вони точно існують.
Тож просто...
©Будь

Заява щодо супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб

 Оксана Корчинська

✅Важливо !
З грудня цього року на платформі е-Ветеран можна отримати нову послугу – подати заяву щодо супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.
Які категорії громадян можуть звернутися по послугу та яку підтримку надаватимуть фахівці із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб — у розʼясненні від юристів Українського ветеранського фонду👉
Зазначимо, що наразі до роботи приступили 559 фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб у всіх регіонах країни. З наступного року кількість фахівців збільшиться.
​​🔗Заяву на отримання супроводу можна подати за посиланням: https://eveteran.gov.ua/.../zaiava-shchodo-suprovodu...
А запит до юристів фонду можна залишити за посиланням: https://hotline.veteranfund.com.ua — на спеціальній платформі.




Як працює мозок. Пам'ять

 

Центр практичної нейропсихології - Одеса

Пам’ять – основа всіх навчальних процесів. Вона дозволяє дитині зберігати та використовувати інформацію, будувати зв’язки між подіями та формувати власний життєвий досвід. Але як саме мозок організовує цей процес?

🔹 Гіпокамп – «архіваріус» пам’яті. Він відповідає за перенесення короткочасних спогадів у довготривалу пам’ять. Без його роботи дитині складно засвоювати нову інформацію.
🔹 Префронтальна кора – «організатор». Саме ця ділянка мозку допомагає структурувати спогади, обирати, що важливе, а що можна забути.
🔹 Емоційна амігдала – «забарвлення спогадів». Яскраві емоційні моменти запам’ятовуються краще, адже амігдала додає їм особливого значення.
В дитячому віці важливо правильно підтримувати розвиток пам’яті, адже це безпосередньо впливає на успіхи в навчанні, соціальних взаємодіях і формуванні навичок.

P.S. Розуміння того, як працює мозок, важливо не тільки для батьків дітей з труднощами розвитку, чи батьків, які хочуть екологічно скеровувати розвиток та навчання власної дитини. За цими самими принципами розробляється програма реабілітації після травми мозку, що особливо актуальним стає в часи війни.

Розвиток сенсомоторних навичок

 Дитячий психолог

Як прокачати три ключові навички у дитини, що відповідають за поведінку і здібності (сенсорна система, ігнорування, утримання уваги)
1 Ходьба по бордюрах.
Діти часто люблять ходити по бордюрах. Але мало хто з батьків знають, що це розвиває зоровий аналізатор. Не вірите? Спробуйте в заклеєних з боків, зверху і знизу окулярах пройтися по бордюру? Не вийшло? Хочеш-не хочеш, а доведеться напрацювати нижньо-верхній зоровий простір.
(Від редакції «Великої Ведмедиці»: можна тренуватися і вдома на «умовному» бордюрі: візьміть кольорову ізоляційну стрічку і позначте «бордюрний» маршрут на підлозі).
2 Не любить ходити по бордюру? Не біда! Є вправа для тих, хто любить малювати.
Змінюємо положення - малюємо стоячи, лежачи, на четвереньках - над собою, під собою. Головне, щоб дитина, це любила, вміла і їй це було цікаво.
3 Не вміє малювати? Кидаємо кришки від пластикових пляшок у відро.
Як тільки навчилася безпомилково влучати - змінюємо положення відра. Вправо, вліво, вище, нижче, а тепер зафіксували ноги, нехай крутиться тільки голова. Награлися?
4 Знаходимо стілець, що крутиться.
Розкручуємо дитину і випадково показуємо їй під час обертання іграшку, її завдання - її схопити. Іграшка весь час з'являється в різних місцях. Три-два-один - поїхали.
5 А тепер - слух! Кидаємо м'яч в темній кімнаті і вмикаємо світло.
Чи зможе дитина по звуку здогадатися, куди відлетів м'яч? А якщо ускладнити завдання і кинути кілька предметів, і спробувати вгадати, де що? Взяти секундомір і побити рекорд швидкості?
6 А тепер працюємо на утримання уваги за допомогою всього, що є під рукою.
Наприклад, дайте дитині футболку, але один рукав виверніть. Так просто? Так!
7 Згадаймо про здорове ігнорування і повернемося ... до бордюрів.
Дитина вміє ходити по бордюрах, кататися на самокаті, класно лазить вгору, вниз по шведській стінці - починаємо їй заважати: наприклад, кидаємо в неї м'ячиком. Її завдання - навчитися нас ігнорувати. Впоралася - відмінно!
А що далі?
Наші діти дуже розумні. Освоївши одні вправи, вони негайно потребують інших. Щоб самостійно їх вигадувати потрібно всього дві речі:
✅ розуміти принципи того, як це працює, і тоді їх можна легко впровадити в дитячу активність з мінімальними витратами для себе;
✅ враховувати інтереси дитини.
©Олег Леонкін

Розуміти, як працює мозок

 Центр практичної нейропсихології - Одеса

ПРОПРІОЦЕПЦІЯ - це здатність нашого тіла знати, де воно перебуває зараз (це ще називають СХЕМОЮ ТІЛА). І так само як ми бачимо за допомогою очей, зору, пропріоцепція допомагає нам зрозуміти, де перебуває наше тіло, завдяки рецепторам, що розміщені в м’язах і суглобах.
Наш зір стимулюють яскраві вогні та рухомі об’єкти, а пропріоцепцію стимулює тиск на рецептори по всьому тілу. Щоразу, коли ми протискуємося через вузький простір, обіймаємо когось, стрибаємо, ми отримуємо пропріоцептивну стимуляцію.
☝ Чому пропріоцепція має значення?
Наша пропріоцептивна система допомагає пройти через кімнату, не натикаючись на меблі, піднятися по шведській стінці, утримати в руках ручку або олівець. Щоб зробити хоч що-небудь, ми завжди повинні знати, де знаходиться кожна частина нашого тіла і як її перенести в потрібне місце в потрібний момент.
❗️ Пропріоцепція відіграє ВЕЛИЧЕЗНУ роль у цій справі і її розвиток просто необхідний для всіх дітей.

Як коментувати навчальні результати і не переходити межу професійної етики

 Освіторія

Буває так, що вчитель має виставити оцінки, а діти не згодні або незадоволені ними 👀
Як коментувати навчальні результати і не переходити межу професійної етики?
👉 Розповідаємо, як вчителю витримати тиск учнів: https://tinyurl.com/26vmvcac




З турботою

Нагадую, що дихальні практики при стресі варто розпочинати з видоху.

четвер, 19 грудня 2024 р.

Самодопомога

 ГО "Смарт освіта"

🫂Друзі, як ви? Сподіваємося, ви у безпеці та маєте під рукою ліхтарик.
У нестабільний час важливо підтримувати себе та близьких. Навіть коли здається, що ви почуваєтесь нормально, тіло не одразу може зреагувати на ситуації навколо. І як би ми не «звикли» до того, що відбувається в країні, неможливо нормально сприймати те, що ми живемо в період ві₴ни 💔
🙌Аби не втрачати відчуття реальності, пропонуємо вправи на стабілізацію, які підійдуть як дорослим, так і дітям від сімейної дитячої психологині Світлана Ройз.
Віримо ЗСУ! Та дякуємо за кожен наступний день нашого життя!💙💛




7 корисних посібників від Коаліція ветеранських просторів

 Простір Можливостей

📣 7 корисних посібників від Коаліція ветеранських просторів
Щоденні поради і вирішення проблем військових, ветеранів та членів їхніх родин — буденна робота ветеранських просторів у багатьох куточках нашої країни.
У кожному просторі вам і вашій родині допоможуть з будь-яким запитом. Разом з тим, є ситуації, відповіді на які вкладаються у певні алгоритми. Їх простори зібрали в посібники.
Користуйтеся 👇
🟢 Алгоритм дій, що робити родичам, коли людина зникла безвісти у зв'язку з воєнними діями від Перший жіночий ветеранський простір «Рехаб» http://surl.li/doysvq
🟢 Права та гарантії сімей військовополонених в алгоритмі дій від Veterans HUB ODESA http://surl.li/mthbvb
🟢 Посібник-дорожня карта для поранених військовослужбовців «Варто знати» підготували у вінницькому Ветеранський простір: http://surl.li/gywxts
🟢 «Путівник у сфері ментального здоров’я військовослужбовців в умовах війни», розроблений ЯРМІЗ Центр реадаптації та реабілітації з метою упорядкування сучасних наукових розробок та джерел інформації щодо психології бою, реакцій на бойові стресові фактори, методів допомоги та відновлення тощо: http://surl.li/kcaiig
🟢 А також «Практичний довідник для людей, цивільних та військових, які отримали інвалідність внаслідок війни»: http://surl.li/atawck
🟢 “Як досягти карʼєрного успіху після військової служби” - посібник з працевлаштування для ветеранів та ветеранок від Veterans HUB Odesa: http://surl.li/zahxlc
🟢 Методичний посібник «Створюємо ветеранський простір» від нашої команди, де ви можете знайти багато цікавої і потрібної інформації щодо відкриття ветеранського простору: http://surl.li/pvzkuw
👉 І від себе додаємо Каталог ветеранських просторів аби знати більше про роботу хабів і їхні спроможності https://pm.in.ua/.../2023/10/Zamina_veteran_23_druck.pdf...