середа, 18 грудня 2024 р.

Як подбати про себе, поки чекаєте близьку людину з фронту

 Центр психічного здоров'я і травматерапії «Інтеграція»

Як подбати про себе, поки чекаєте близьку людину з фронту
У кожної людини свій рівень стресостійкості. Але профілактика – завжди кращий вибір, ніж реагування на критичні ситуації. До такої профілактики можна віднести:
режим сну та бадьорості: в умовах постійного стресу важливо максимально дотримуватися свого графіку, тобто вставати зранку і лягати ввечері в один час;
• увага до харчування та питного режиму: коли перебуваєте у тривожному емоційному стані, дотримуйтеся питного режиму, тобто тримайте склянку води кімнатної температури поблизу і пийте протягом дня маленькими ковточками, це знімає напругу і відволікає від нераціональних думок, переводить фокус уваги на тіло;
• обов’язкові прогулянки: не менше ніж годину гуляйте у звичному ритмі, навіть поспішаючи на роботу чи з роботи, дозвольте собі 15-20 хвилин погуляти вільною ходою;
• легкі фізичні навантаження: при виникненні тривожних ситуацій, значного стресу робіть легку гімнастику, присідайте, нахиляйтеся, стрибайте в міру своїх можливостей;
• обійми: принаймні чотири рази на день обіймайте близьких людей чи друзів, відчуваючи їхнє тепло і підтримку;
• приємні справи: улюблені заняття мають переключити увагу з тривожного стану на щось позитивне, відключити мозок, задіяти інші механізми отримання гормонального задоволення на рівні ендорфінів та дофамінів.
Як вибудувати спілкування з близькою людиною, яка служить, щоб це було підтримкою для обох? Якщо говорити про пару «чоловік та жінка (дружина)» важливо зрозуміти, у чому для кожного з них проявляється підтримка. І це слід проговорити. Для когось це листування, щоденні повідомлення, підтримання ефекту присутності запитаннями: як ти почуваєшся, чи ти їв, чи спав. А для когось це не буде проявом підтримки. Не слід соромитися бути незграбним у спілкуванні – просто запитайте: «Я тебе дуже люблю, скажи, чим я можу тобі бути у пригоді, як я можу тебе підтримати?».
В кожної людини є своя думка. Один скаже: «мені важливо почути побажання доброї ночі, або дзвони, коли я тобі потрібен, або надішли власноруч зв’язані шкарпетки». Потрібно відчути одне одного і порозумітися, а для цього слід запитати.
Чоловікам не завжди необхідна та підтримка, яку вважає потрібною жінка. Додаткова увага може здатися їм не дуже доречною і сприйматися як контроль або ставлення як до дитини. Треба враховувати і той факт, що чоловіки, перебуваючи на війні, мають певне коло оточення таких само чоловіків зі своїми усталеними звичками, у них є свої ритуали, свої говірки, своя манера спілкування. Чоловіки не завжди готові цим ділитись і впускати в цей мікросвіт близьку людину, навіть люблячу. Певним чином це захищає їхні родини від травматичних переживань, які вони проходять.
Коли переживаєш за близьку людину, майже неможливо жити повноцінним життям. Однак три складові дозволяють триматися:
• Надія. Саме вона дає сенс життю, віру в те що, близька людина повернеться. Усвідомлення того, заради чого він на передовій і ви нині в розлуці, дає надію на краще.
• Мистецтво маленьких кроків. Коли опускаються руки, нічого не хочеться, варто зробити дрібну справу, але таку, що нагадує мирне життя. Таке зусилля стане невеличкою перемогою над собою.
• Маленькі справи, що надихають. Приділіть увагу вихованню дитини, сходіть кудись разом. Робіть те, що дарує бодай маленьке емоційне піднесення.
За матеріалами АрміяInform.
Запрошуємо вас звернутися за безкоштовною допомогою, яку надає Центр «Інтеграція» в
рамках проекту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», що виконує
організація Пакт.
Допомога надається:
✓ Визволеним з полону
✓ Людям, які втратили члена сім’ї на війні
✓ Демобілізованим військовослужбовцям
✓ Членам родини військовослужбовця
* Проектом не передбачається робота з діючими військовими, з пацієнтами з
розладами психотичного рівня та тривала робота з розладами особистості, а
також не надаються послуги людям, що знаходяться за межами України.
Щоб отримати безкоштовну психологічну або психотерапевтичну допомогу, заповніть заявку: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSfVMxErGFAWlr.../viewform
Якщо виникнуть якісь додаткові питання щодо процедури реєстрації, можна написати в телеграм на номер +38067-594-94-46. Графік роботи: з 9.00 до 18.00 з понеділка по п’ятницю.

Немає коментарів:

Дописати коментар