середа, 11 грудня 2024 р.

Що означає пережити флешбек?

 Центр здоров'я та розвитку "Коло сім'ї" - Київська філія

Що означає пережити флешбек?
DSM-5 визначає флешбеки, як дисоціативні реакції, під час яких особа почувається або діє так, ніби травматична подія відбувається знову. Дисоціація є способом уникнути частини травмуючих подій, але під час флешбеків людина повертається у час події та застрягає там. Це яскраві та тривожні спогади (різні за формою, інтенсивністю, тривалістю), при яких людина може почуватися або діяти так, ніби травматична подія відбувається знову. Неочікуваний звук грому, наприклад, може стати тригером і повернути людину у той час, коли вона ховалась від обстрілів і чула вибухи. Це може бути невеличкий «спалах» у часі або спогад про пережитий досвід в цілому. Появу флешбеків неможливо передбачити. Іноді вони виникають уві сні, навіть без пробудження. Як правило, це візуальні або слухові частини спогадів, також можуть з'являтися тілесні реакції (сильний біль), емоції (гнів, наприклад) і поведінкові дії (бігти, ховатись, кричати), як реакція на тригер. Створюється враження, що психотравма повторюється, але людина не відключається і не втрачаєте свідомість, а тимчасово випадаєте з реальності. Флешбеки можуть бути у вигляді жалюгідних сновидінь, нав'язливих думок, потужних почуттів. Флешбек не становить загрози, і людина сама може справитись з ним. Відрізнити флешбек від реальності важко, це може посилювати вплив минулої травмуючої події. Флешбеки можуть ускладнювати повсякденне життя та звичне функціонування: люди можуть почати уникати певних місць або ситуацій, які нагадують про травматичну подію, може стати складно підтримувати стосунки, навчатись, працювати.
Коли з’являється флешбек гіперзбуджується вся нервова система, стає неприємно, але є стратегії, які можуть допомогти стабілізуватися.
Техніка DVD. Помістити повторювальний зміст флешбека в скорченому форматі на віртуальний диск в голові. Вмикати спогади маленькими уривками за допомогою кнопок «вкл. і викл.», перемотувати вперед і назад. Ці дії створюють відчуття контролю вибору над репережиттям травмуючої події. Також можна додати що-небудь на початок або кінець флешбека, щоб створити кадр – альтернативний фінал або малюнок власного безпечного місця.
Зосередження на диханні. Повільно вдихніть через ніс (подумки порахуйте до 4) і видихніть через рот (порахуйте до 5). Інтенсивність флешбеку зменшиться.
Методи заземлення повертають людину у теперішній момент. Сфокусуйтесь на середовищі навколо, використовуючи п’ять органів чуття (звук, дотик, нюх, смак і зір): назвіть п’ять речей, які бачите навколо себе; чотири речі, які чуєте; три речі, до яких можете доторкнутись; дві речі, які відчуваєте на запах; одну річ, яку можете спробувати на смак.
Нагадайте собі, що це флешбек (підготуйте заздалегідь картку, на якій будуть записані доречні слова): «Це лише спогад. Зараз число…, місяць…, рік…. Ця подія минула».
Добре мати щось, що нагадає «про сьогодні» - можна торкатися або дивитися на певний об’єкт (блокнот, фото, ручка тощо).
Інші способи справлятися з флешбеками: часто і сильно кліпніть очима; змініть положення тіла; відправляйтесь в безпечне місце; активно рухайтесь; поплескайте в долоні; поставте ноги міцно на підлогу; умийтесь холодною водою; повторіть про себе підтримуючі афірмації, намалюйте флешбек на папері, а потім розірвіть і викиньте; помістіть флешбек у будь-яке сховище.
При виникненні флешбеків корисно замінювати негативні думки («я слабак; не можу впоратись») на позитивні (« я зробив все, що міг, щоб захистити себе під час травмуючої події, я вижив тоді та виживу зараз»).
Як діяти, коли поряд людина переживає флешбек?
Ключове — зв’язок через голос, впевнено і спокійно скажіть: «у вас флешбек, ви в безпеці, я з вами. Це лише спогад, все позаду. Вам нічого не загрожує. Слухайте мій голос, йдіть за мною, ми зараз вийдемо з минулого».
Можна використати уяву для «закриття» спогадів: «покладіть їх у сейф, візьміть для цього пульт і вимкніть відео».
Попросіть людину відкрити очі. Використайте способи, що наведені вище.
Якщо нічого не допомагає, не панікуйте, чекайте і говоріть.
Коли людина «повернулась», допоможіть зорієнтуватися, спрямувати її до ресурсу і безпеки.
Якщо, крім флешбеків, наявні інші симптоми: нав'язливі спогади – інтрузії, кошмарні сновидіння, гра у дітей на тему травми, контакт з тригером – пережиття спогадів, уникнення у зовнішньому та у внутрішньому світі; негативні емоційні та когнітивні зміни, амнезія (де пам’ять недоступна), емоційне оніміння, негативні переконання про себе, стійкі негативні емоційні стани (сором, відчуття провини, злість і т. п.), гіпертривожність/гіперреактивність, варто звернутись до фахівця та отримати професійну допомогу.
Використані джерела:
Брієр Д., Скотт К. «Основи травмофокусованої психотерапії»
Д. Вестрбук «Вступ у когнітивно-поведінкову терапію»
ДСМ-5 Довідник діагностичних критеріїв
Автор статті: акредитований КПТ-терапевт Тетяна Рощина.

Немає коментарів:

Дописати коментар