неділя, 6 березня 2022 р.

 Як пережити втрату? Частина 1

😢 Важливо розуміти природу емоцій, які відчуває людина, а особливо дитина, проживаючи втрату. Це допоможе підтримати її в найтяжчу хвилину.
💬 Зазвичай говорять про такі стадії проживання горя: заперечення, гнів, торг, депресія та прийняття. Деякі психологи нараховують до десяти стадій. Однак не всі люди проходять їх в однаковому порядку.
Тому правильніше розглядати горе через почуття, реакції та симптоми. До них належать:
🔹 Емоційні реакції: шок, страх, зневіра, заперечення, смуток, гнів, почуття провини, тривога, ступор, апатія, відчуття порожнечі, образа, безпорадність, полегшення.
🔹 Психологічні реакції: сплутаність свідомості, проблеми з пам’яттю та концентрацією, не раціональне мислення, гіперактивність, втрата відчуття реальності, одержимість померлим, втрата цілей, сни чи кошмари, пов’язані зі смертю, ілюзія присутності втраченої людини.
🔹 Фізичні реакції: безсоння чи надмірний сон, відчуття стиснення в горлі, тремор, втрата апетиту/переїдання, біль у різних частинах тіла, нудота, втома, панічні атаки.
🔹 Соціальні реакції: самотність, відчуття відстороненості від інших, відчуття покинутості, потреба побути на самоті, дратівливість, втрата інтересу до повсякденної соціальної активності, небажання повертатися до роботи чи навчання.
🔹Духовні реакції: гнів на Бога, втрата віри, більший зв’язок з Богом або церквою, перемовини з Богом.
Всі ці відчуття, симптоми та реакції є природними, коли ми переживаємо втрату. Попри інтенсивність цих відчуттів, людина, яка їх відчуває, не сходить з розуму.
❗️Варто звернутися по психологічну допомогу до спеціалістів, якщо симптоми горювання настільки сильні, що
👉 виникають проблеми з виконанням домашніх обов’язків, на роботі чи у навчанні,
👉 впливають на стосунки з близькими людьми,
👉 ситуація не покращується з часом.


Немає коментарів:

Дописати коментар