пʼятниця, 31 січня 2025 р.

Чи відрізняються прояви депресії у дітей та підлітків від дорослих?

 Центр здоров'я та розвитку "Коло сім'ї" - Київська філія

Чи відрізняються прояви депресії у дітей та підлітків від дорослих?
Так, відрізняється і так, діти та підлітки також можуть мати депресію.
За світовою статистикою поширеність депресії серед молоді 1-2 % дітей; 5 % підлітків (за різними даними — до 8%)
В Україні під час війни ця статистика збільшилась.
Середня тривалість депресивного епізоду в молоді – 7-9 місяців.
Першим симптомом депресії є пригнічений настрій більшу частину днів мінімум 2 тижні. У дітей, особливо допубертатного віку, більш виражена дратівливість, спалахи гніву, опозиційність. У підлітків також може бути першим симптом збільшення дратівливості, гнівливості, ворожості, що значно впливає на побудову стосунків з сімʼєю, друзями.
Зміна в поведінці: ізоляція, уникання друзів чи сім’ї, зловживання гаджетами, відмова від активностей, що раніше подобались, бо задоволення стає важче отримувати та все менше відчуття бадьорості.
Зміни у звичках харчування та сну. Може бути як підвищена сонливість, так і трудність засинати, прокидання вночі та ранні пробудження. Апетит частіше знижується і може бути втрата ваги чи не відповідність очікуваним нормам згідно з середніми показниками для віку. Також може бути й навпаки – збільшення апетиту і ваги.
Проблеми у школі: раптове зниження успішності, відсутність інтересу до навчання чи соціальних контактів. Стає важче навчатися, погіршується памʼять, концентрація уваги, стає важче «думати», сповільнюється як мислення, так і в діях може спостерігатись загальмованість.
Часто проявляються соматичні скарги: головний біль, біль у животі, нудота без очевидних фізіологічних причин.
Змінюється мислення, сприйняття себе. Діти можуть не розуміти, що з ними відбувається, і часто не можуть сформулювати свої почуття словами.
Підлітки можуть мати негативні думки про себе та світ, схильність до самозвинувачення, надзвичайну чутливість до неприйняття (помилкове сприйняття образи чи критики там, де їх немає). При важкому стані можуть зʼявлятися думки та дії про самопошкодження та смерть.
Чому буває важко розпізнати депресію у дітей? Вони часто мають реактивний афект — здатність миттєво підбадьоритися у відповідь на позитивну подію (наприклад, візит однолітків). Чи не хочуть засмучувати батьків своїм самопочуттям, страх осуду чи нерозуміння, тому не показують свій «справжній» настрій.
Які скринінгові опитувальники можемо використовувати для подальшого скерування по допомогу - PHQ-А, MFQс.
Яке лікування використовують для дітей та підлітків
1. Когнітивно-поведінкову психотерапію або інтерперсональну
2. Медикаменти – антидепресанти
3. Поєднання психотерапії та медикаментів
Депресія у дітей та підлітків вимагає особливої уваги, оскільки її наслідки можуть вплинути на подальший розвиток, успішність у школі, соціальні зв’язки та психічне здоров’я в дорослому віці.
Посилання на опитувальник https://i-cbt.org.ua/.../uploads/2017/11/MFQ%D1%81_ukr.pdf
Автор статті: лікар-психіатр Оксана Ведь

Немає коментарів:

Дописати коментар