середа, 13 грудня 2023 р.

Дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз про дитячу віру в дива

 Світлана Ройз 

Про дитячу віру в дива, її еволюцію, і дитячі святкові бажання та питання цього року. Донька сказала "а можна мені від свМиколая в подарунок наш родинний портрет, де всі ми. І портрет батька. Якщо не зможете на цей день, нехай буде на мій День Народження". Доньці скоро 10 років. Вона каже: "я точно знаю, що це ви готуєте мені подарунки". Вона пройшла свою "кризу раціональності". Але бачу, як для неї важлива саме атмосфера дива. І як вона чекає на свято. Особливо цього року.
Дитині завжди важлива віра у чари, дива і сили, які більші за батьківські. Чим більше відчуття небезпеки, тим важливіше за щось "триматись". І кожен з нас - дорослих та дітей - має свою стратегію - саме за що триматись.
🌲 Пік магічного мислення припадає приблизно на 4-5-річний вік. Це було в мирний час, це спостерігається і зараз. Віра в ДОБРЕ ВЕЛИКЕ для малюка важлива і для відчуття безпеки. Саме зараз ми можемо спостерігати кризу довіри до близьких, які не змогли зупинити війну, і кризу довіри до самого світу. Але навіть якщо дитина в цьому віці побачить батьків із подарунками, вона сама вигадає версію, як подарунок з рук Миколая потрапив до них.
Еволюція мислення дитини буде виявлятись у критичності.
🌲 В 7-8 років дитина вже починає шукати докази того, що подарунки готує не свМиколай і що фей не існує, і ставить провокаційні запитання. Але саме зараз - нормально, і те, що дитина повертається до віри (цей регрес - можливість спертися на те, що давало стабільність). І те, що дитина, яка пережила втрату (я маю на увазі різні види втрат) - переносить розчарування і на цю тему.
В цьому віці ми вже можемо зробити дитину «співучасниками чудес», залучити до створення атмосфери свята.
🌲 9+ -вік критичного мислення. Префронтальна кора дозріла до сумнівів, критичного осмислення. Це вік, коли штучно не потрібно утримувати дитину в магічній реальності. Важливо поступово надати контроль над створенням разом з нами цієї реальності - атмосфери, подарунків для інших.
Особливо зараз дітям і дорослим потрібні свята, хоч маленькі подарунки, дозвіл собі радості. Діти і під час війни залишаються дітьми.
Я питала у знайомих, чого саме просять цього року їх діти - матеріальні бажання стали більш практичними (частіше пишуть в листах про те, що насправді потрібно), діти частіше просять м'які іграшки. І звичайно - їх бажання - Перемога, повернення близьких, повернення додому.
Коли я відповідаю на питання своєї доньки, і ми з іншими батьками зараз шукаємо відповіді на питання та бажання дітей - дійсно, важко це витримати без сліз.
Приклади відповідей:
☀️ Не всі бажання можуть здійснитись одразу. Іноді нам потрібно набратись терпіння і дочекатись.
☀️ Найбільше на світі, я хочу, щоб ми прямо завтра Перемогли і батько/мати повернулися. І я вірю, що всі добрі сили в цьому допомагають. Але для того, щоб це здійснилося, потрібен час. Добрі сили з нами, але все робиться нашими руками - а що ми з тобою можемо зробити, щоб допомогти?
☀️ я сама багато разів розчаровувалася в тому, що добро та дива існують - але я дивлюсь тобі в очі, чую твій голос - і бачу диво. І бачу це в кожній усмішці та доброму слові інших. Ми маємо зберігати світло та тепло всередині. А св Миколай провідник дива. Давай для когось зробимо маленьке диво
☀️ минулого року, коли ми готували чатбот для дітей з відповідями Миколая, я писала:
Знай, що зараз всі добрі сили намагаються підтримати Україну і українців. На жаль, найдобріші і найсильніші не можуть прибрати випробувань і не можуть змінити долі. Але можуть надихати, бути поруч і додавати сил. Пам’ятай, що тільки найсильніші народжуються і зростають в цей час. І я пишаюся твоєю силою.
...Завтра на доньку буде чекати лист від Миколая - я знаю, що вона його вголос знецінить, скаже, що це я підготувала, але уважно прочитає і збереже, як і всі торішні листи.
І ми обов'язково зробимо родинний портрет. Не завтра. Але точно зробимо.
Обіймаю, Родино ❤️ як хочу для всіх дива. Як хочу радості для дітей та дорослих. І як хочу Перемоги

Немає коментарів:

Дописати коментар