Маєш багато завдань та обов‘язків, але мало часу. Пізно лягаєш спати, а наступного дня намагаєшся надолужити недоспані години пізнім прокиданням, кавою або енергетиками. Знайомо?
Все це — порушення гігієни сну. Однак, існують також розлади сну, які не залежать від того, чи дотримуємося ми режиму дня. У таких випадках людина або не може заснути, або, навпаки, спить надто багато.
Які є порушення сну?
Розлади сну можуть бути пов’язані з хронічними захворюваннями (гіпер/гіпотиреозом, захворюваннями кровообігу), бути наслідком приймання наркотичних речовин або побічним ефектом лікування.
Однак, дуже часто на сон впливає психічний стан. Хронічний стрес, тривога, депресія або тривожні розлади найперше впливають саме на якість сну. Маєш поганий сон? Прислухайся до сигналу свого організму, він каже: «Зі мною щось не так».
До порушень сну відносять:
інсомнію (безсоння)
гіперсомнію (підвищену сонливість)
порушення дихання
циркадні (пов’язані зі зміною дня і ночі) порушення ритму сну і неспання
розлади руху
парасомнію (сноходіння, нічні жахи, сонний параліч).
Щоб розпізнати порушення сну, запитай себе:
Чи важко мені заснути?
Чи відчуваю я потребу в сні?
Чи можу я прокинутися вранці?
Чи мій сон тривалий?
Чи хочу я постійно спати вдень?
Чи часто я прокидаюся серед ночі?
Чи маю я яскраві та важкі сни?
Чи тривожуся я після пробудження?
Чи я прокидаюся втомленим, попри те, що сплю довго?
Чи говорили вам рідні, що помічають у вас апное (хропіння, зупинку дихання) або рухи під час сну?
Якщо ви спостерігаєте в себе перелічені ознаки упродовж місяця, проконсультуйтеся зі спеціалістом. Пам’ятайте, що порушення сну — це зазвичай комплексна проблема, яка потребує професійної консультації декількох спеціалістів. Радимо почати з сімейного лікаря. Якщо порушенню сну передували психологічні проблеми, також варто отримати консультацію фахівця з психічного здоров’я або сомнотерапевта.
Немає коментарів:
Дописати коментар