середа, 18 січня 2023 р.

Батькам: суїцидальна поведінка, ознаки

 Суїцидальна поведінка

Суїцид – це навмисне самоушкодження із трагічним фіналом, є найпоширенішою у світі причиною неприродньої смерті. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні 40 секунд одна людина у світі позбавляє себе життя. 

Виявити суїцидальну поведінку буває важко навіть фахівцеві, проте існує низка ознак, станів особи, які можуть свідчити про небезпеку. Спочатку давайте розберемося з поняттям «суїцидальна поведінка» та які вона має форми. 

🔸По-перше, це думки про самогубство, бажання і наміри вбити себе, суїцидальні мотиви, певні емоційні переживання (туга, безнадія, тривога, почуття провини). 

🔸Виділяють внутрішні і зовнішні форми суїцидальної поведінки. 

Внутрішні форми: 

✖️суїцидальні думки (міркування людини про відсутність цінності і сенсу життя); 

✖️суїцидальні задуми (обирається спосіб, визначаються засоби, час вчинення самогубства); 

✖️суїцидальний намір (утворений із задумів і вольового рішення). 

Зовнішні форми: 

✖️завершений суїцид (цілеспрямований вчинок самогубства); 

✖️суїцидальна спроба (цілеспрямоване оперування засобами самогубства, яке внаслідок певних обставин не завершується смертю).

🔸Основними причинами, чому людина вирішила піти на цей крок, можуть бути: сімейно-побутові конфлікти; фінансові труднощі; конфлікти на роботі; відчуття нереалізованості та нерозуміння іншими та ін.

Людина, яка виявила бажання позбавити себе життя, – це перш за все особа, яка почувається в безвихідному становищі та хотіла б, щоб їй допомогли. І в такому разі акт суїциду може виступати як відчайдушна спроба привернути до себе увагу. Людина наче «кричить» про свою безпорадність та загнаність у кут. 

Для того щоб вчасно зарадити людині та не допустити трагічного фіналу, слід бути більш пильним і сприймати всерйоз певні зміни в поведінці, а саме:  

✖️втрата інтересу до звичних видів діяльності; 

✖️незвичне зниження активності, нездатність до вольових зусиль; 

✖️агресивність, дратівливість; 

✖️будь-які раптові зміни в поведінці і настроях, особливо тих, що віддаляють від близьких людей; 

✖️схильність до необачних і безрозсудних вчинків; 

✖️надмірне споживання алкоголю чи таблеток; 

✖️підбиття підсумків, приведення справ до порядку, приготування до акту суїциду; 

✖️нехтування зовнішнім виглядом. 

Якщо ви помітили когось зі свого оточення, хто висловлює думки про те, що без нього було б краще або його поведінки, звички різко змінилися – не ігноруйте ці сигнали. Навіть під час теплої бесіди ви можете допомогти людині побачити інші шляхи вирішення її проблеми. Покажіть людині, що ви поруч, що ви можете допомогти у вирішенні її ситуації. Вчасно звернена увага та проявлена турбота – запорука сталих стосунків і спосіб запобігання непоправної втрати.

Якщо ж ви помічаєте за собою суїцидальні думки або помітили це за кимось із своїх близьких – зверніться до фахівця (психолога або психотерапевта).

Джерело @Психологічна підтримка

Автор  Галина Волошина

Немає коментарів:

Дописати коментар