Інститут психології та системної терапії Ресурс MIGIS
ТРИ ПРАВИЛА: ПОДЯКА, ДИСТАНЦІЯ, ВІДКРИТІСТЬ
Правило перше: дякуйте.
Я часто бачу навколо себе, як люди знецінюють те, що їм дали. Неважливо, що - увага, річ, гроші, відносини, вчинок. Насправді ми ніколи не знаємо, яких сил варто людям дати іншому хоч щось. Іноді це останні ресурси. Ви ніколи не знаєте, як купувався і вибирався для вас «не той подарунок». Як важко деяким людям обійняти один одного або сказати добрі слова. Вірте в щирість і дякуйте щиро, як за величезну коштовність. Ви ніколи не знаєте, що там за кулісами. Як плачуть люди, чиї зусилля не були оцінені. Як соромно їм, що не вгадали і не догодили. Нам ніхто нічого не винен, і тому кожен добрий крок в нашу сторону - найбільше багатство.
Правило друге: правильно вибирайте дистанцію.
Колись я була тією людиною, з якою легше порвати відносини, ніж усередині них вибудувати кордони, сказати «ні» або просто віддалитися. Мені було так боляче, так страшно, я відчувала таке безсилля, що вважала за краще втекти і потім оплакувати розриви і справлятися з болем. Зараз я знаю, що таке правильно обрана дистанція. З деякими людьми цілком можна собі довго і плідно мати справу, якщо віддалитися. Інструменти більшої дистанції: не надто часто спілкуватися, не дуже відверто говорити, вибирати нейтральні теми, не залишатись удвох, не торкатися, перейти в більш формальні рамки. Багато і багато відносини можуть існувати роками на більш далекій і прохолодній дистанції, ніж ми звикли. Встановіть дистанцію і вам не доведеться вдаватися до конфліктів, таємного подразнення або саботажу для того, щоб скинути напругу.
Правило третє: поводьтеся так, ніби вас люблять.
До мене в групи часто приходять люди, які не вірять в те, що їх можна любити. Вони сахаються від компліментів, обіймів, подарунків, допомоги і будь-якої уваги. Вони в цьому не винні, їм важко, але з боку інших їх поведінка виглядає відстороненою і уникненням. Така поведінка називається «контрзалежність». Найбільше у світі в цьому випадку ми можемо хотіти хороших, теплих відносин з іншими, і при цьому вести себе так, ніби нам ніхто не потрібен. Якщо ви хоча б дозволите собі «побавитися» в те, що вас люблять, на хвилинку уявивши собі людей більш безпечними, ви станете більш теплим і відкритим. Спробуйте реагувати на все з цієї ролі, а не зі звичної. Ви почнете пропонувати самі, погоджуватися на пропозицію інших і відносно спокійно переживати відмови. Не вірите? Спробуйте! Інструменти нової ролі: бути трішки привітніше, давати більше зворотного зв'язку, посміхатися, зважитися дивитися в очі, на запрошення і пропозиції реагувати не збентеженим мовчанням, а «так, прийду, я радий!» І уявляти собі, що насправді від вас не хочуть позбутися, а хочуть з вами бути. Так теж буває, чесно-чесно.
Інтернет
Немає коментарів:
Дописати коментар