пʼятниця, 30 травня 2025 р.

Перефразування

 Ти як?


Ні, зміна формулювання не розв'яже проблему. Але ти більше не будеш жертвою обстави і зможеш керувати своїм життям. У цьому і є сила 💪
Дізнайся більше про свої емоції, дії, поведінку, аби стати ще сильнішою версією себе:
📍 Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?».


Конфлікти між дітьми

 Міжнародна Психологічна Асоціація Проективних Методик

❓️Як реагувати на дитячі конфлікти
Джерело: фото дописа з буклету 📑РОЗВ’ЯЗУЄМО КОНФЛІКТИ МІЖ ДІТЬМИ

Почуття провини перед дитиною

 Дитячий психолог

Почуття провини перед дитиною
1. Перше і головне, що вам варто знати - поганих мам не мучить почуття провини. Прийміть це як факт, а я доведу його на прикладі. Одна моя колишня подруга розлучилася з чоловіком, коли сину був 1 рік. Знайти чоловіка і вийти заміж стало для неї ідеєю-фікс. Як підсумок, дитину виховувала бабуся, а "подружка" встигла за 5 років пожити з 6 чоловіками, 4-х з яких дитина називала татом! Моя психіка такого знущання не витримала, і я перестала з нею спілкуватися, але суть в тому, що вона вважала себе відмінною мамою. Тому якщо вам здається, що ви щось недодаєте дитині, значить, ви про неї думаєте і переймаєтеся. А це головне!
2. Не потрібно бути ідеальною - просто намагайтеся, як можете. Я точно знаю, що сидіти і грати 7 годин поспіль з дочками в ігри на комп'ютері не буду, але при цьому проведу з ними годину-півтора катаючись на гірці, щоб мої діти подихали свіжим повітрям і зарядилися позитивними емоціями на найближчий тиждень. Я до чого - не потрібно робити все по книжці, робіть те, що вмієте і любите.
3.Нікому не потрібна мама, яка жертвує собою заради дітей, бо потім всю старість вона буде їм це пригадувати і тим самим отруїть життя. Баланс - наше все.
4. Якщо ви нічого не встигаєте з дитиною на руках, значить, ви погано плануєте. Та й не треба "зробити все і злягти в лікарню" - треба зробити все з "термінового і важливого" і "важливого, але не термінового".
5.Няня - це не погано, тому що чим з більшою кількістю людей вміє взаємодіяти ваша дитина, тим краще для неї. Задоволена мама + няня = щаслива дитина. А загнана "яжмати" = дитина-невротик з почуттям провини.
6.Найважливіший пункт - жінка, яка миє, куховарить і водить на секції, ще не мама, а звичайна няня-доглядальниця. Мама - це про "вислухати, підтримати, поцілувати, повалятися в обіймах, дати захист і опору." Тому якщо вашу дитину на секції водить няня або бабуся, а ви після цього з нею обговорюєте як все пройшло і приділяєте увагу значить все у вас добре!
Гайцук О.Ю

Сепарація від мами — не зрада, а акт дорослішання

 Дитячий психолог

Сепарація від мами — не зрада, а акт дорослішання.
Це не про те, щоб порвати зв’язок, забути, образитися або стати холодною. Це про щось глибше й тонше — про те, щоб повернути собі себе. Багато хто з нас живе ніби своїм життям, але підсвідомо постійно обертається на маму: а що вона скаже, а чи правильно я зробила, а чи не буде їй боляче. І в цьому, ніби лагідному, бажанні не засмутити, губиться власна воля. Часто ми навіть не усвідомлюємо, що важливі життєві рішення — обраний шлях, партнери, стиль життя — так чи інакше просякнуті її очікуваннями. І поки ми продовжуємо жити так, ми залишаємося в ролі “дитини”, навіть у 30, 40 чи 50 років.
Психологи говорять про сепарацію як про необхідний етап формування ідентичності. Теорія Еріка Еріксона пояснює: неможливо вступити у зрілі стосунки чи відчути себе по-справжньому вільною людиною, не відділившись емоційно від батьківської фігури. Це не про відмову від любові — це про інше розміщення себе в системі. Не в центрі маминої турботи, не під маминою увагою, а поруч. Рівною. Незалежною. Зі своїми межами.
Усередині цей процес часто супроводжується суперечливими почуттями: провина, сум, страх втратити зв’язок, внутрішній опір. Це нормально. Мама — це перший дім. І вихід із нього завжди трохи болить. Але коли ти залишаєшся в ньому надто довго, перестаєш дихати на повні груди. Втрачаєш відчуття простору і себе.
Важливо розуміти: сепарація зовсім не означає, що ти відмовляєшся від мами, її потреб, її віку чи вразливості. Це не про “кинути”, не про “мене не цікавить”. Навпаки, тільки той, хто емоційно відокремився, може по-справжньому дбати — не з почуття провини чи обов’язку, а зі зрілого вибору. Бути поруч — не замість свого життя, а попри нього. Не втрачати себе в турботі, а приносити себе в неї — повноцінну, свідому, стійку.
Сепарація — це коли ти більше не чекаєш схвалення, щоб дозволити собі жити. Коли не виправдовуєшся за власні рішення. Коли дозволяєш собі сказати “ні”, не через злість, а через повагу до своїх меж. Коли будуєш життя — не всупереч маминому сценарію, але і не в його рамках. Просто своє.
Це не завжди зручно. Інколи мама буде ображатись, тиснути, повертати у знайому роль “хорошої дочки”. Бо їй теж потрібно пройти свій шлях — прийняття твого дорослішання. Але ти не зобов’язана залишатися зручною. Ти можеш бути живою. І коли ти стаєш собою — вільною, відповідальною, цілісною — ви з мамою можете зустрітись знову. Але вже як дві дорослі жінки. І в цьому — справжня близькість.
Сепарація — це не одноразовий акт. Це шлях. Повільний, місцями заплутаний, але дуже звільняючий. Це не кінець любові — це її новий рівень. Той, де є повага, вибір, свобода і живий контакт. І той, де, зрештою, головне місце у твоєму житті належить тобі.
Інкурсія

Вітаю!


Випускникам - удачі!



 

четвер, 29 травня 2025 р.

Список способів вивільнити емоції, окрім фізичних тренувань

 UA Mental Help

Список способів вивільнити емоції, окрім фізичних тренувань. 50 пунктів
Коли нас переповнюють негативні емоції, ми не завжди знаємо, як ефективно і без шкоди для себе та інших вивільнити їх, щоб нарешті заспокоїтися. Під їхнім впливом ми можемо думати про людей та якісь речі помилково. А якщо емоції подавляти, вони зрештою вирвуться назовні.
✔️ Тож сьогодні ми розповімо про способи вивільнити свої емоції, окрім фізичного навантаження.
🔹 Замість того, щоб негайно діяти під впливом емоцій, зупиніться, візьміть паузу, порахуйте до 10 або згадайте алфавіт і навіть проговоріть його навпаки.
🔹 Тепер визначте, що саме ви відчуваєте: сум, злість, сильне роздратування, розчарування, страх тощо. Якщо вам складно визначитися, можете знайти спеціальні таблички з емоціями і скористатися ними.
🔹 А тепер подумайте: що ви можете зробити, щоб покращити свій настрій?
❕Іноді для того, щоб вивільнити емоції, не обов‘язково з ними щось робити, потрібно лише дати собі час, щоб їх пережити. Для цього гарно допомагають медитації та вправи, які ви можете знайти на нашій сторінці.
👉 А якщо ви відчуваєте потребу діяти, то нижче ви знайдете список способів від нас, що ви можете зробити. Ви також можете створити власний список, щоб за потреби звертатися до нього.
Іноді такі прості речі, які є в нашому списку, можуть забуватися, але вони дуже допомагають стабілізувати свій емоційний стан. Тож збережіть собі цей список і передивляйтеся його, якщо не знатимите, що робити.



Дитина не вміє програвати

 Дитячий психолог

Дитина не вміє програвати
Всі діти люблять грати, але не люблять програвати. І це нормально.
Що робити якщо дитина дуже емоційно приймає програш?
1. Грайте в ігри без змагального елементу: рольові ігри, конструктори, і в тому числі настільні ігри бувають такі, де ніхто не виграв. Грайте в ті ігри, де дитина точно буде переможцем.
2. Показуйте особистим прикладом, що програш - це не катастрофа.
3. Ніколи не сваріть дитину за програш.
4 Підтримуйте дитину в разі програшу. Відзначайте її прогрес. "Так, ти програла в цей раз, але у тебе виходить все краще і краще. Мені було дуже складно здолати тебе".
5. Відзначайте успіх дитини. "Так, ваша команда програла. Але як же здорово ти захистив ворота. Вчасно помітив загрозу і встиг підбігти до воріт. І зумів зловити м'яч!"
6. Проговорюйте з дитиною її почуття з приводу програшу. Буває так, що особливо прикро приймати програш від когось конкретного. Обговоріть разом з дитиною, чому так. Спробуйте разом дошукатися до причин, чому саме ця поразка так її зачіпає. Скажіть, що розумієте її почуття, що це дійсно образливо.
7 Мені дуже сподобалася формулювання "ще". Говоримо дитині: "Ти поки ще ти не можеш з цим справлятися, але обов'язково навчишся!"
Поступово дитина обов'язково навчитися приймати поразки.
Васильєва Ксенія

Що відбувається з тобою, коли ти ігноруєш свої емоції та почуття

 Галина Титко

🤷 Що відбувається з тобою, коли ти ігноруєш свої емоції та почуття?...
🔸 Порушується зв'язок із собою (перестаєш чути та розуміти себе, не знаєш чого хочеш, що для тебе важливо, що завдає тобі болю... з'являється відчуття відірваності від себе...).
🔸 Знижується відчуття радості (пригнічуючи свою внутрішню біль...ти пригнічуєш усі почуття... втрачаєш здатність відчувати радість, захват, цікавість, натхнення, любов...).
🔸 Виникають проблеми у стосунках (коли ти не усвідомлюєш свої почуття, то їх складно сказати словами...і виникає недосказаність, нерозуміння, відсторонення, прохолода в стосунках, які важко пояснити...).
🔸 Підсилюється тривожність та роздратування (пригнічені емоції та почуття не зникають...а накопичуються у вигляді напруги, тривоги, роздратування, без наявних причин...так наша психіка намагається звільнитися від зайвої напруги...).
🔸 Твоя енергія йде на стримування своїх почуттів, а не на життя (пригнічення емоцій та почуттів, теж потребує чималих зусиль на контроль та їх стримання...які можна було направити на дії, розвиток та задоволення...).
Віднови контакт із собою...спостерігай, як ти реагуєш, що відчуває твоє тіло, що відгукується тобі...дозволь собі, бути живою людиною...не ідеальною чи зручною...а щирою, справжньою...такою як є...ти маєш на це право...
За потребою звертайся до фахівця 💖

Мовленнєві порушення






середа, 28 травня 2025 р.

Як хвалити дитину

 Голоси дітей

У складні часи війни, коли навколо стільки труднощів, батьки хочуть підтримати дітей і дати їм впевненість у собі.
😊 Похвала допомагає дитині зберегти позитивний настрій і віру в себе. Проте важливо, щоб це було щиро, збалансовано та чітко.
Ось кілька порад 👇

Гаряча лінія з питань сексуального і репродуктивного здоров’я

 Сексуальна освіта - для здоров'я та безпеки дітей та молоді

Батькам не завжди легко говорити з дітьми про секс. З різних причин.
Проте цю розмову завжди потрібно проводити, адже перший сексуальний досвід — це відповідальний крок, до якого можна і варто б підготуватися.
Якщо у вас є питання або потрібна порада, звертайтеся до нас на гарячу лінію з питань сексуального і репродуктивного здоров’я 0 800 208 288 (щодня з 10 до 18 по всій території України)

Гра - потужний інструмент психологічного розвитку, фундамент емоційного благополуччя та запорука щасливого майбутнього

 Вікторія Назаревич

Жива гра як шлях до майбутнього щастя
Жива гра — це не просто спонтанна дитяча активність. Це унікальний, внутрішньо мотивований простір свободи, де закладаються міцні основи здорової та щасливої особистості.
Сучасні психологічні дослідження підтверджують, що через живу гру дитина досліджує свій внутрішній світ, проєктує емоції та несвідомо розвиває ключові психологічні механізми для гармонійного життя.
Чому жива гра — це глибше, ніж здається?
Відомий нейробіолог Яак Панксепп у своїх працях підкреслював фундаментальну роль ігрової поведінки у розвитку соціальних навичок та емоційної регуляції. Він вважав гру ключовим фактором формування позитивних емоційних зв'язків та зменшення агресії.
Як влучно підмітив Альберт Ейнштейн, «Гра — це найвища форма дослідження», і це твердження знаходить своє підтвердження у сучасних дослідженнях когнітивного розвитку, які показують, що гра стимулює нейронні зв'язки та сприяє розвитку креативності та проблемного мислення (Доріс Фромберг, експертка з дитячої гри).
З психологічної точки зору, гра має низку характерних рис, які детально описані в роботах Стюарта Брауна, засновника Національного інституту гри: внутрішній локус контролю, уявний простір та час, спонтанність та радість, процесуальна орієнтація та психологічна безпека. Ці характеристики сприяють виконанню важливих психологічних функцій:
* Соціальна адаптація: Дослідження в галузі соціальної психології розвитку показують, що через імітацію та рольові ігри діти засвоюють соціальні норми та розвивають емпатію (Мішель Борба, експертка з соціально-емоційного навчання).
* Емоційна регуляція та катарсис: Гра слугує важливим механізмом для вираження та опрацювання емоцій, що підтверджується дослідженнями в галузі дитячої психотерапії (Вірджинія Акслайн).
* Когнітивний розвиток: Сучасні дослідження нейронаук демонструють, як гра стимулює різні когнітивні функції, від уваги до виконавчих функцій (Адель Даймонд).
Важливо усвідомлювати, що напрямок дитячої гри значною мірою залежить від впливу дорослих. Забезпечуючи безпечний простір, різноманітні ресурси та ненав'язливу підтримку, дорослі можуть сприяти розвитку позитивних та конструктивних ігрових сценаріїв.
Однак, відсутність уваги, заохочення агресивних ігор або незбалансоване середовище можуть ненавмисно підштовхнути дитину до деструктивних ігрових моделей.
Сучасні дослідження дитячої агресії показують, що хоча гра сама по собі не є причиною агресивної поведінки, неконтрольовані або заохочувані дорослими агресивні ігри можуть сприяти формуванню деструктивних моделей поведінки, які спочатку проявляються в грі, а згодом можуть перенестися і в реальне життя. Тому, роль дорослого полягає у створенні сприятливого ігрового середовища, де заохочуються співпраця, емпатія та творчість, а деструктивні тенденції м'яко корегуються.
Для дитячої психіки гра є не просто бажаною активністю, а життєво необхідною потребою, такою ж важливою, як харчування, сон чи відчуття безпеки (Пітер Грей). Діти, які позбавлені можливості грати, можуть відчувати емоційний голод, втрачати спонтанність, креативність та здатність до здорової соціальної взаємодії.
Через гру діти розвивають важливі психологічні якості: гнучкість мислення, здатність до розв'язання проблем, стійкість до стресу, самостійність та віру у власні сили. Створення умов для здорової та підтримуючої гри є інвестицією в емоційно зріле, психологічно стійке та щасливе покоління.
Гра — це не просто дитяча забавка. Це потужний інструмент психологічного розвитку, фундамент емоційного благополуччя та запорука щасливого майбутнього. Наше завдання як дорослих – не лише забезпечити дітям час для гри, але й створити умови, в яких гра сприятиме їхньому здоровому розвитку та запобігатиме формуванню деструктивних тенденцій. Давайте гратися з дітьми, бути поруч з любов’ю та увагою, пам’ятаючи про нашу відповідальність за напрямок їхньої ігрової діяльності. Адже той, чиє дитинство було наповнене позитивною та підтримуючою грою, збереже цю внутрішню свободу та радість життя на довгі роки.
Психологічне здоров'я дитини починається з гри, спрямованої мудрою дорослою рукою. Подаруймо дітям цей безцінний психологічний ресурс і дитина не буде знати депресій!
Список літератури
1. Axline, V. M. (1947). Play therapy: The inner dynamics of childhood. Houghton Mifflin.
2. Borba, M. (2018). Thrivers: The surprising reasons why some kids struggle and others shine. Jossey-Bass.
3. Brown, S. L. (2009). Play: How it shapes the brain, opens the imagination, and invigorates the soul. Avery.
4. Diamond, A. (2013). Executive functions. Annual Review of Psychology, 64, 135-168.
5. Fromberg, D. P., & Bergen, D. (2015). Play from birth to twelve: Contexts, perspectives, and meanings (4th ed.). Routledge.
6. Gray, P. (2013). Free to learn: Why unleashing the instinct to play will make our children happier, more self-reliant, and better students for life. Basic Books.
7. Panksepp, J. (1998). Affective neuroscience: The foundations of human and animal emotions. Oxford University Press.