вівторок, 19 листопада 2024 р.

Звідки береться лінь

 Центр практичної нейропсихології - Одеса

Найбільш точне визначення ліні — це брак мотивації, підсвідомий опір, байдужість або відсутність інтересу.
У суспільстві лінь часто засуджується. Наприклад, батьки можуть нарікати на дитину, яка не хоче вчитися чи допомагати по дому. Дорослих також осуджують за те, що вони не займаються домашніми справами або не шукають роботу. Часто сама людина відчуває провину за те, що нічого не робить.
Важливо не боротися з лінню, а зрозуміти, звідки вона береться.
Людина лінива не просто «від природи», і не тому, що такою народилася.
Чому доросла людина чи дитина уникає дій? Що насправді ховається за її бездіяльністю?
Деякі причини ліні 👇🏻
▪️Депресія
Часто за «лінню» приховується кризовий стан — депресія. Варто звернути увагу на наявність інших ознак зниження емоційного стану. Варто звернутися до фахівців, щоб вчасно допомогти людині подолати важкий період.
▪️Страх та невпевненість у собі
Це може бути страх перед чимось новим, коли людині важко адаптуватися. Наприклад, дитина може відмовлятися від нових занять, «лінуватися», віддаючи перевагу мультфільмам, але насправді вона боїться потрапити в нові умови.
Також це може бути страх перед дією, якщо раніше людина вже мала негативний або травматичний досвід у цій сфері.
За лінню може ховатися невпевненість у собі та своїх силах. Людина боїться почати щось робити, бо «в неї мало досвіду» або «її не оцінять». У такому випадку здається безпечніше залишатися у своєму «сховищі», де немає ризику помилитися або отримати негативний відгук. Варто допомогти людині подолати свої тривоги та разом знайти вихід зі складної ситуації.
▪️Опір
Людина підсвідомо опирається, коли відчуває, що робить щось, чого насправді не хоче або що вважає марним. Наприклад, підліток хоче брати участь у цікавому проєкті з друзями, але його змушують ходити до музичної школи.

Немає коментарів:

Дописати коментар