Центр здоров'я та розвитку "Коло сім'ї" - Київська філія
Психічне здоров’я восени
Осінь – це пора року, до якої люди ставляться дуже по-різному. Для багатьох вона улюблена через помірну температуру, чарівні комбінації кольорів чи особливу атмосферу. Однак, є ті, хто боїться її, оскільки психічний стан восени часто погіршується. І для кожного ступінь проблем є різним.
Досить часто у людей виникає осіння хандра, яка пов’язана зі зменшеною кількістю активностей, похолоданням, коротшим сонячним днем. При цьому може бути пригнічений настрій, більша апатичність, посилення переживань, підвищена втомлюваність. У таких випадках допоможе планування та впровадження ресурсних активностей, які є індивідуальними. Підійдуть прогулянки в парках, читання книг в затишній атмосфері, зустрічі з друзями, приготування сезонних страв, медитації, відвідування культурних заходів, пошук нових захоплень, спорт та багато іншого. Рекомендується здати аналіз крові на рівень вітаміну Д, оскільки його синтез відбувається в шкірі під впливом сонячного світла, якого стає менше. Особливу увагу варто звернути на збалансованість раціону. Під наглядом Вашого сімейного лікаря можна пройти курс вітамінних комплексів. Перебуваючи вдома, слід забезпечити собі достатню кількість штучного освітлення, оскільки його недостатність призводить до погіршення загального стану організму. Як і у будь-яку іншу пору року, здоровий сон є основою задовільного самопочуття.
Окрім хандри, восени можуть загострюватись афективні розлади (ті, які пов’язані із настроєм). Найчастіше це рекурентний депресивний, біполярний афективний та сезонний афективний розлади. Рекомендовано профілактично звернутись до психіатра людям з уже встановленим діагнозом.
Найбільш поширеним, пов’язаним з осіннім періодом, психічним захворюванням є сезонний афективний розлад (САР). Він характеризується клінічними критеріями великого депресивного епізоду, але його прояви залежать від пори року (осінь, весна). Поширеність САР варіює залежно від клімату. Так, в країнах близьких до екватора поширеність САР становить 1-2% від населення, а в скандинавських країнах цей показник наближається до 20%.
Причини виникнення САР і осінньої хандри є однаковими, однак його симптоми більш виражені та призводять до порушення адаптації. Медикаментозне лікування САР відрізняється від протоколів лікування звичайних депресій.
Якщо Ви помічаєте в себе погіршення стану щоосені, а вищеописані методи не допомагають покращити самопочуття, зверніться до спеціаліста зі сфери охорони психічного здоров’я, який допоможе проаналізувати наявні проблеми та підібрати найкращі шляхи їх вирішення.
Автор статті: лікар-психіатр Владислав Гаргаун.
Немає коментарів:
Дописати коментар