четвер, 7 листопада 2024 р.

Мова освітнього процесу - українська

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов 

ВИМОГА ВЧИТЕЛЬКИ СПІЛКУВАТИСЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ НА УРОЦІ Є ЗАКОННОЮ - СКАРГУ ВИЗНАНО НЕОБҐРУНТОВАНОЮ ❗
До Служби освітнього омбудсмена надійшла скарга від громадської організації щодо дій Олени Федченкової, вчительки ліцею № 25 м. Житомира, яка вимагала від учнів спілкуватися українською мовою на уроці. Як зазначається у скарзі, вчителька начебто дозволяє собі під час уроків кричати на дітей, які відповідають на уроках недержавною мовою, чим нібито порушує честь та гідність учнів. До скарги були додані скріни з батьківського чату щодо вимоги спілкуватися на уроках українською мовою.
При вивченні цієї справи ми з'ясували, що ліцей № 25 здійснює освітній процес за освітньою програмою, яка не передбачає вивчення мови національних меншин та корінних народів.
❗ МОВА ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ - УКРАЇНСЬКА
Нагадуємо керівникам закладів освіти, учням, їх батькам та педагогічним працівникам, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Це визначено частиною 1 статті 7 Закону України “Про освіту”, частиною 1 статті 5 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, частиною 1 статті 21 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
❗ ТИСК НА ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ, ЯКІ ВИКОНУЮТЬ ВИМОГИ ТА ОБОВ’ЯЗКИ, ПЕРЕДБАЧЕНІ ЧИННИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ, Є НЕПРИПУСТИМИМ
Служба освітнього омбудсмена вважає неприпустимим тиск, зокрема, публічний, на педагогічних працівників закладів освіти, які виконують вимоги та обов’язки, передбачені чинним законодавством.
Звертаємо увагу, що педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники зобов’язані виховувати у здобувачів освіти повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України та навколишнього природного середовища (частина 2 статті 54 Закону України “Про освіту”).
Тому вимога щодо використання української мови під час навчальних занять не є порушенням честі та гідності здобувачів освіти, а є передбаченою чинним законодавством вимогою про мову освітнього процесу.
Міністерство освіти і науки України у своєму листі № 1/16742-23 від 27.10. 2023 р. наголошувало, що в умовах збройної агресії рф проти України надзвичайно важливим є завдання щодо утвердження української мови як елемента національної безпеки.
❗ ВИМОГИ ДО БАТЬКІВ ЩОДО ВИХОВАННЯ ДИТИНИ
Служба освітнього омбудсмена нагадує, що батьки здобувачів освіти також зобов’язані виховувати повагу в дітей до державної мови. Їх обов'язком є настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу та формування патріотизму, формувати у дітей усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України.
Батьки зобов'язані виховувати у дітей повагу до державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України. Цей їх обов'язок визначений частиною 3 статті 55 Закону України “Про освіту”.
❗ КОЛИ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ВИМОГА ЩОДО ВОЛОДІННЯ ПЕДАГОГІЧНИМ ПРАЦІВНИКОМ ІНОЗЕМНОЮ МОВОЮ, МОВОЮ НАЦІОНАЛЬНОЇ МЕНШИНИ ТА КОРІННОГО НАРОДУ
Посадові та службові особи підприємств, установ і організацій державної й комунальної форми власності, тобто керівники закладів освіти, працівники органів управління освітою, педагогічні, науково-педагогічні і наукові працівники, зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків (стаття 9 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”).
Педагогічні працівники зобов’язані використовувати державну мову в освітньому процесі відповідно до вимог цього Закону (частина 3 статті 22 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).
Відповідно до статті 7 Закону України “Про освіту”, особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, а особам, які належать до корінних народів України, для здобуття дошкільної і загальної середньої освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини, корінного народу. Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідної національної меншини, корінного народу поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою.
Тому жодним нормативно-правовим актом не встановлено обов’язок педагогічних працівників, які не викладають у класах національних меншин чи корінних народів, розуміти, розмовляти та використовувати ці мови в освітньому процесі.
Державна мова має використовуватися в межах освітнього процесу, у спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти як зі здобувачами освіти (вихованцями), так і між собою.
Іноземна мова застосовується під час вивчення предметів “Іноземні мови”, “Іноземна мова”. Мови корінних народів і національних меншин застосовуються під час навчання у відповідних класах, які створені у закладах освіти.
❗ СКАРГУ НА ВЧИТЕЛЯ ВИЗНАНО НЕОБҐРУНТОВАНОЮ
Скаргу щодо дій вчительки до Служби освітнього омбудсмена подала громадська організація.
Зауважимо, що факту порушення педагогом прав учасників освітнього процесу в описаній ситуації виявлено не було, оскільки скріни спілкування у групі батьківського чату не є підтвердженням фактів крику педагога.
Відповідно до пункту 18 Порядку та умов звернення до освітнього омбудсмена, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від о6.06 2018 р. № 491 за результатами попереднього розгляду Службою скарги приймається рішення про обґрунтованість чи необґрунтованість скарги та надається письмова відповідь щодо результатів її розгляду.
Скаргу громадської організації визнано необґрунтованою.
Крім того, якщо батьки вважають, що їхні права та права їхніх дітей порушено, просимо батьків подати звернення та надати факти підтвердження порушення прав, адже громадські організації не є учасниками освітнього процесу, тому подальший розгляд та реагування на цю скаргу неможливі.
До відома, Служба освітнього омбудсмена отримала згоду на оприлюднення персональних даних пані Олени Федченкової.

Немає коментарів:

Дописати коментар