вівторок, 29 серпня 2023 р.

Дитячі страхи на початку шкільного шляху

 Дитячий психолог

Дитячі страхи на початку шкільного шляху
Початок навчання - це велика зміна не тільки в житті дитини, але і всієї її родини. Несподівано за одне літо вихованець дитячого садка перетворюється в школяра від якого потрібна самостійність, розсудливість, відповідальність за свої справи і речі. Хоча світ дитячого садка і школи легко сприйняти як не схожий один на одного, потрібно мати на увазі, що учень першого класу - це просто маленька дитина, якій потрібен дорослий, щоб підтримувати і захищати її в багатьох ситуаціях.
У цій статті ми розглянемо, як можна допомогти першокласникові підготуватися до школи. Цей текст може також освіжити пам'ять батьків, чиї діти вже відвідували школу протягом одного або більше років. Під час довгих літніх канікул дитина часто робить великий стрибок у розвитку і зростанні, тому добре б перед початком шкільних занять перевірити її знання про шкільні будні.
Початок школи і емоції
Майбутнє навчання зазвичай викликає у дитини різні почуття: цікавість, радість, хвилювання, ентузіазм, а іноді і страх. Саме хвилююче в майбутньому відвідуванні школи - це те, що ваша дитина не знайома з цією територією. Дитина, можливо, відвідувала школу, говорила про неї з батьками та іншими дорослими, чула розповіді старших дітей про школу. Проте, дитина не може в повній мірі сформувати уявлення про те, як це насправді знаходитися в школі.
Розвиток дитини ніколи не буває простим і прямолінійним. Він включає в себе природні скачки розвитку і спади. Нерідко великі зміни в житті дитини супроводжуються «розвитком у зворотному напрямку». Становлення самостійності часто супроводжується ентузіазмом, але іноді може відображатися в різних страхах дитини. Наприклад, дитина раптом не наважується спати на одинці. Для дитини дуже важлива похвала батьків, особливо, якщо у неї щось не виходить. Один із способів похвалити дитину полягає в тому, щоб розповісти при ній іншим значущим дорослим про її успіх. Поговоріть про досягнення дитини, про те, чим ви пишаєтеся з учителем, бабусею, хрещеною матір'ю, друзями.
Припущення
Звичайно, батьки не можуть повністю підготувати дитину до школи, тому що вони часто не знають заздалегідь свого вчителя або шкільних правил. Не можна так само передбачити реакцій своєї дитини. Однак початок школи багато в чому пов'язаний з тим, що можуть від неї очікувати батьки. Позитивні очікування можуть послабити хвилювання дитини. В школі дитину може лякати те, про що дорослий може навіть здогадуватися. Наприклад, дитина може боятися того, що вона не зможе вивчити шкільні правила і випадково їх порушить, і тоді їй доведеться розмовляти з директором школи. Багато дітей також бояться заводити друзів, навіть якщо в класі є знайомі з дитячого саду або підготовчої групи.
Дуже важливо організувати час і простір для розмови з вашою дитиною, коли вона зможе задати свої питання. Ви краще за всіх знаєте свою дитину і знаєте ситуації, в яких вона швидше за все, розповість вам про свої страхи. Деякі діти відповідають, коли батьки запитують, але багатьом потрібна певна спокійна обстановка, щоб поділитися своїми думками та почуттями. Вам не потрібно мати готові відповіді на питання вашої дитини. Досить того, що ви слухаєте і цікавитеся життям дитини. Дуже важливо навчити дитину взагалі висловлювати свої страхи і отримувати від вас розраду.
Якщо вашу дитину лякає щось певне, наприклад, вона боїться заводити нових друзів, ви можете, передбачаючи такі соціальні ситуації, відрепетирувати їх в грі. В цьому випадку можна взяти чоловічків з Лего і з їх допомогою програти лякаючі дитину ситуації знайомства, подумати разом як себе в ній вести, як вирішити можливі трудності. Важливо говорити дитині, що хоча і страх - це нормально, ви вірите, що вона з ним впорається. Якщо батьки не дуже впевнені в успіхах дитини, це часто передається дитині і проявляється в її невпевненості, розгубленості.
Загальний ентузіазм
Один простий і цікавий спосіб підготовки до школи - це збирати і готувати шкільне приладдя. Ніщо так не підкреслює виникнення нової індивідуальності маленького першокласника, як його власний шкільний рюкзак, пенал і інші важливі предмети, які він в нього збирає. У портфель можна покласти предмет, який допоможе дитині відчувати себе впевненіше, наприклад, фотографію, іграшку.
Підготовка шкільного рюкзака може стати вашим спільним проектом, виконаним з дбайливістю і увагою. Одночасно можуть виникати розмови про думки і почуття пов'язані з початком школи.
Початок школи і нові будні
Початок навчання неминуче позначиться на повсякденному житті сім'ї. Школу не можна пропустити і домашні завдання повинні бути зроблені! Подумайте разом з дитиною про майбутню рутину: що зміниться, що залишиться колишнім.
Разом з дитиною продумайте конкретно шкільний день. Хто відведе дитину до школи, куди вона піде після уроків, хто її звідти забере? Важливо, щоб дитина протягом усього дня чітко розуміла, хто з дорослих несе за неї відповідальність і кому вона може розповісти про будь-які проблеми або надзвичайні ситуації. Учитель, батьки, керівник групи подовженого дня? Ознайомте дитину з правилами безпеки на вулиці і вдома.
Від школяра очікується більше самостійності, ніж від вихованця дитячого садка. Проте, першокласник все ще маленька дитина, чиє дитинство триває і буде тривати ще багато років. У багатьох першокласників до сих пір провідною діяльністю є гра, і ще немає внутрішньої мотивації робити шкільні завдання. Це нормально. Багато дітей продовжують ставати школярами і в першому і в другому класі. Контролюйте власні вимоги до першокласника: що ви очікуєте від своєї дитини, наскільки реальні ваші очікування.
Найважливіше завдання в перший рік навчання - це знайти радість у навчанні і знайти способи її підтримки. Ваша дитина буде проводити в школі більшу частину повсякденного життя протягом наступних декількох років, тому хотілося б, щоб там теж, хоча б іноді, було весело!
Не зволікаючи, звертайтеся за допомогою якщо у дитини з навчанням або спілкуванням щось не заладилося. Проблеми часто легше вирішувати, коли вони ще не стали гігантськими.
Маргарита Ваелма

Немає коментарів:

Дописати коментар