середа, 26 жовтня 2022 р.

Батькам про важливість казок

 Міжнародна Психологічна Асоціація Проективних Методик

❓Чим казки можуть бути корисні батькам
Казки для дітей – це не тільки захоплююча подорож у світ вигаданих персонажів. Через казки діти отримують свої перші знання про життя. На перший погляд, світ казок може здатися чорно-білим, з чітким поділом на добро і зло. Проте якщо поглянути глибше, казки можуть також навчити дітей ширшому погляду на події і людей.
Наприклад, неприємності і випробування, які випадають герою, зрештою допомагають йому стати сильним і спритним, призводять до якихось бажаних змін. А іноді в казках зустрічаються і неоднозначні персонажі, які на перший погляд поводяться як лиходії, а потім розкриваються – виявляється, що за їх поведінкою стоять якісь причини, або ж вона зовсім не була лиходійською, а зрештою допомогла герою.
❓Як використовувати казку у вихованні дитини
Є кілька способів роботи з казкою, серед них виділяються основні три:
✅розбирати з дитиною вже існуючу казку;
✅придумувати нові кінцівки для вже існуючих казок;
✅скласти нову казку – самому або разом з дитиною.
❓Як розібрати казку з дитиною
Основна мета обговорення казок – побудувати зв’язок між поведінкою героїв, подіями, що відбуваються в казці і ситуаціями в реальному житті, з якими зустрічається дитина. У такому випадку сюжет казки трансформується для дитини в особистий багаж знань і уявлень, до якого він зможе звертатися за необхідності, наприклад, потрапивши в якусь складну для себе ситуацію.
1️⃣. Казка – видумка, та в ній натяк…
Обговоріть з дитиною, про що розповідається в казці і чому вона вчить. Запитайте, в яких ситуаціях у реальному житті може згодитися те, що дитина дізналася з казки?
2️⃣. Баба-яга – красна дівчина
Обговоріть героїв казки. Чому герой здійснює той чи інший вчинок? Навіщо йому це потрібно? Чого він хотів насправді?
3️⃣. Вогонь, вода і мідні труби
Поговоріть про те, як герої казки долали труднощі. Чи зверталися вони до когось по допомогу? Можливо, коли-небудь ці способи ваша дитина зможе використовувати в реальному житті.
4️⃣. … добрим молодцям урок!
❓Які почуття викликає ця казка? Які епізоди особливо запам’яталися? Які епізоди викликали радісні почуття? Які сумні? Які ситуації викликали страх?
За цією ж схемою можна обговорювати з дитиною і переглянуті разом художні та мультиплікаційні фільми.
❓Як скласти казку разом з дитиною
Складаючи разом з дитиною казки, ви можете доторкнутися до її внутрішнього світу, дізнатися про те, що її турбує, лякає, або навпаки – надихає і підтримує. Сюжет казки будується за певними канонами: по суті вона представляє із себе послідовність подій, об’єднаних якимсь сюжетом.
Почніть зі створення головного героя. Придумайте йому ім’я і образ. Можна підключити тут і арт-терапію – намалювати героя або виліпити його з пластиліну. Дізнайтеся у дитини, якими якостями володіє герой, який у нього характер. Обговоріть, про що буде ваша казка. Як правило, у головного героя є мета і є перешкоди на шляху до її здійснення. Також у казці є герої-союзники і герої-противники. У процесі створення сюжету пробуйте проводити паралелі з реальним життям дитини: питайте, як це пов’язано для нього з його досвідом і переживаннями, у зв’язку з чим він вибрав для героя саме таку мету і такі випробування?
❓Як придумати нові кінцівки до вже існуючих казок
Іноді для того, щоб допомогти дитині знайти рішення проблеми через казку, не потрібно складати нову. Досить придумати нову кінцівку до однієї з тих, що вже існують. Тут важливо підібрати казку, ключова проблема якої буде збігатися з тією, яка зараз актуальна для дитини. Наприклад, якщо дитина переживає через суворого вчителя, який дає багато завдань або ставить низькі оцінки, можна обговорити з ним казку про Попелюшку.
У казках часто на допомогу головному героєві приходить чарівництво. Попелюшку, наприклад, від мачухи захищає фея-хрещена. А як могла б упоратися Попелюшка сама, без чарівної допомоги? Чи була мачуха така вже несправедлива до неї, адже Попелюшка сама втекла, не виконавши залишене їй «домашнє завдання»? Чи були у Попелюшки варіанти домовитися з мачухою?
Так, за допомогою казкотерапії ви можете допомогти дитині змінити своє ставлення до ситуації, яку вона переживає як безвихідну або несправедливу. З вашою допомогою вона навчиться дивитися на проблему з різних сторін, шукати варіанти виходу і не відчувати себе маленькою та безпорадною.

Немає коментарів:

Дописати коментар