ЯРМІЗ Центр реадаптації та реабілітації
ЯК ВИЗНАТИ ВТОМУ ТА НЕ ПЕРЕЙТИ У ВИСНАЖЕННЯ, – про це наша розмова з Тетяною Смірновою, військовим психологом, травматерапевтом EMDR, сімейним консультантом та мамою.

У нашому суспільстві існує невидима заборона на втому, визнання потреби у відпочинку, паузи у роботі чи діяльності. Але відпочинок – не ознака слабкості, а природна потреба. Це той стан, під час якого людина поповнює сили. Він необхідний.
▪︎ Однією з вагомих причин установок працювати 24/7 все-таки є прагнення бути корисними зараз, під час війни. Але іноді це доходить до абсурду, у тих випадках, коли люди забувають навіть про базові потреби. Уявімо коня, який безперервно тягне підводу 10 діб. Яка буде його продуктивність в кінці цього строку? Так само й людина не може довго функціонувати ефективно.
▪︎ Виснаження, на відміну від втоми, це тривалий психофізіологічний стан, він виникає внаслідок постійного перенавантаження, недостатності відпочинку, браку життєвих сил та енергії.
▪︎ Причини виснаження очевидні: перепрацювання (режим нон-стоп) та недостатність відпочинку (сну, «нічогонероблення», води, їжі, зустрічей з друзями, активностей).
На фронті бойове виснаження може відчуватися бійцем як якийсь патологічний стан, хоча у більшості випадків для відновлення життєвого балансу необхідний час та якісне відновлення.

Втома – це ситуативний стан, тому достатньо просто відпочинку. А от виснаження, якщо не зважати на симптоми, може перерости у емоційне вигорання. Це визнаний у Міжнародній класифікації хвороб синдром, що є фактором виникнення багатьох захворювань. Вигорання стосується не лише професійної діяльності, але й вирізняють його побутові форми внаслідок дії хронічного стресу на людину. Наприклад, в ситуаціях, коли люди доглядають за тяжко хворими родичами, дітьми тощо.

Будьмо чуйні до себе у ці нелегкі часи! Є характерні ознаки:









▪︎ До цих психологічних особливостей можуть додаватися ще соматичні скарги (проблеми з серцем, тиском, болі у шлунку, що на ранніх етапах не діагностується як хвороби). На пізніших етапах дійсно можуть з’являтися тілесні хвороби (стрес переходить на глибший рівень).
▪︎ Внутрішній стан «нічогонехочу» – гарний індикатор, щоб почати більше турбуватися про себе. Якщо Ви його помітили, намагайтеся прийняти це, відпочити, тоді з’являться необхідні сили та бажання до дій.











Немає коментарів:
Дописати коментар