Редакція розслідувань Суспільного дослідила, як анонімні спільноти в тг-каналах булять і знущаються з підлітків та чому боротьба з кібербулінгом є такою складною.
З кібербулінгом в анонімних телеграм-каналах сотні українських дітей зіштовхуються щодня. Ці спільноти не лише публікують образливий і насильницький контент, але й заробляють на публічному цькуванні, вимагаючи кошти за видалення постів і викриття авторів образливого контенту. Адміністратори каналів часто залишаються у тіні, а коли поліції вдається їх ідентифікувати, виявляється, що за ніками у телеграмі часто стоять діти, за дії яких суди карають батьків.
Як з’ясувала редакція розслідувань, пік активності телеграм-спільнот, в яких переважно цькують підлітків, був у 2024 році, хоча такі канали існували й раніше.
Багато з них мали ідентичні назви, які складалися з російського слова "сущьность" і назви міста: "Сущьності Львова", "Сущьності Днєпра" тощо.
Десятикласниця Іванна розповідає в цьому дослідженні, як подруга показала їй анонімний російськомовний тг-канал "Зєркало", де хтось опублікував пост з її фото. Це канал, який займається онлайн-цькуванням переважно підлітків з Рівненщини.
І це типова історія.
Дівчина написала коментар і попросила видалити її фото і пост. За це адміни попросили гроші, а за окремі гроші ще й запропонували дізнатися, хто є автором булінгу.
Іванна відмовилась, і тоді їй почали погрожувати. Наприклад: "Ти ще не поняла, що ти догралась", "ціль - це ліквідувати тебе".
У 2025-му році до "сущьностєй" додалися й "зєркала". У тіктоці можна знайти десятки трендових відео, де підлітки розказують про кібербулінг у телеграмі.
Проте найсумніше, що публіку більше цікавить, як приєднатися до цих тг-каналів, ніж обурює сам факт булінгу.
І тепер найскладніше.
Батьки не можуть контролювати онлайн-життя дітей, з одного боку.
А з іншого, я думаю, що й не завжди усвідомлюють, яка це важлива частина життя дитини і як боляче і всерйоз сприймається там цькування.
Але діти навряд чи прийдуть розповідати про це батькам, адже це якраз онлайн-територія їхньої автономності.
Ось тут дослідження:
Почитайте його і, очевидно, це можна з дітьми і обговорювати.
Бо ці тг-канали - якраз і є одним з коротких шляхів для рсн маніпулювань, погроз, шантажу, вербування і т.д.
Ризикну нарватися, але проблемою, на мою думку, є і те, що діти сприймають рос мову як нормальну.
От я це написала, а тоді подумала, що немає нічого гіршого, ніж посадити дитину на стільчик зі словами: "Давай поговоримо".
Тільки не це.
Я б просто запитала, чому це популярно, чим це цікаво. І порадилась би, чи є методи щоб щось з цим робити.
Бо я справді не знаю.
Доросла ти чи ні, ти не можеш знати все.
Немає коментарів:
Дописати коментар