Дисклеймер для особливо чутливих коментаторів: текст не є "авторською статтею" - матеріал адаптовано для інформування ПАЦІЄНТІВ з empendium.com.
Гостре ураження легень при вживанні електронних сигарет (англ. e-cigarette or vaping product use associated lung injury - EVALI)



Варто зазначити, що єдиний критерій діагностики EVALI - це застосування е-сигарет щонайменше впродовж трьох місяців перед початком захворювання, але більшість пацієнтів використовували е-сигарети менше тижня до появи суб'єктивних симптомів!
● Легеневі симптоми: найчастіше (у 85% пацієнтів) спостерігаються задишка і кашель, близько 50% скаржаться на біль у грудній клітці, у 10% виникає кровохаркання.
● Симптоми ураження ШКТ: нудота і блювання ( близько 70% пацієнтів), розлади травлення (приблизно 44%) та біль у животі (~30%).
● Системне ураження.
У більшості пацієнтів спостерігається лихоманка, озноб та/або слабкість.


Більшість пацієнтів потребують госпіталізації.
У третини госпіталізованих пацієнтів застосовували неінвазивну вентиляцію, а ще у 32% - інтубацію та штучну вентиляцію легень. Рівень смертності серед зареєстрованих випадків у США становив близько 2,5%.

EVALI діагностують за наявності наступних критеріїв:
● інфільтративні зміни на рентгенограмі легень або комп'ютерній томографії грудної клітки;
● в анамнезі - використання е-сигарет протягом щонайменше 90 днів до появи симптомів;
● відсутність клінічних симптомів, які вказують на іншу причину змін у легенях (онкопатологія, серцева недостатність, системні захворювання, пневмоконіози і т.п.)
● виключення інфекційної природи (негативні результати тестів на грип та інші респіраторні віруси, негативні результати всіх бактеріологічних досліджень: як культивування бактерій, так і імунологічних обстежень)


має велике значення для диференціальної діагностики.
При BALF зазвичай виявляють перевагу нейтрофілів, але також описані випадки переваги еозинофілів. Частою, але не характерною ознакою, є навність збагачених ліпідами макрофагів при цитологічному дослідженні. Результати бактеріологічних обстежень негативні.


Про це говорить Закон України №1978-XI, який набув чинності – 11 липня 2023 року, проте, в Україні все ще можна вільно купувати вейпи та рідини до них 

Враховуючи високі ризики при використанні електронних нагрівальних пристроїв, рекомендовано якнайшвидше модифікувати поведінку, відмовляючись від шкідливої звички 

Тож будьте мені свідомі та здорові 

Ваш Злий Фтизіопульмонолог 

Немає коментарів:
Дописати коментар