понеділок, 27 листопада 2023 р.

Шкідливі звички у малих дітей

 Дитячий психолог

Шкідливі звички у дитини - як боротися?
Чому виникають шкідливі звички у дитини? Перш ніж сварити дитину за те, що вона гризе нігті, обкушує задирки або здійснює інші мимовільні рухи, необхідно розібратися в причинах їх появи.
1. Дитина позбавлена того, до чого звикла. Наприклад, її стали укладати спати не в батьківське, а в дитяче ліжко, відлучають від грудного вигодовування, від харчування з пляшечки. Останні два фактори можуть стати причиною смоктання пальця або навіть куточка ковдри.
2. Батьки стали приділяти дитині менше уваги. Наприклад, мама виходить на роботу і залишає дитину з нянею або бабусею.
3. Деякі батьки вважають, що хлопчиків не варто часто обіймати, цілувати і брати на руки, інакше він виросте зніженим. А дитина думає, що мама і тато його більше не люблять.
4. У родині авторитарний стиль виховання. Дитину весь час дістають, дають вказівки, не пробачають помилок. Вона живе в постійному страху покарання за найменшу провину. Оскільки від батьків ніякої підтримки немає, дитина змушена заспокоювати себе сама.
5. Сильний переляк або стрес. Останній можуть спровокувати розлучення батьків, поява в родині вітчима і навіть переїзд на нову квартиру.
6. Дитина надана сама собі. Їй нудно, так як батькам не до неї, старі іграшки набридли, а у двір до друзів одного не пускають.
Як діяти, якщо шкідлива звичка вже сформувалася?
Звичайно, батьків напружує, коли дитина починає здійснювати звичні рухи, на які неприємно дивитися з боку. Вони починають зупиняти її, робити зауваження, а то і вдарити по руках можуть. Тим самим дорослі загострюють увагу дитини на шкідливій звичці, а цього робити не слід. Не можна також залякувати малюка тим, що покусані нігті не виростуть, а палець, який він смокче, відпаде. Це може погіршити невроз, привести до нервового тіку. Тоді без дитячого невролога та психолога вже не обійтися. Поведінку дитини можна скорегувати, але потрібно розуміти, що за один день зміни не відбудуться. Поспостерігайте, в який момент малюк починає здійснювати нав'язливі дії. Це може початися перед сном, під час перегляду експресивного мультфільму, при зборах в дитячий сад або коли мама йде на роботу. У кожен з цих моментів приділіть дитині увагу: обійміть, посидьте з нею, поки вона не засне, кладіть в ліжко м'яку іграшку, розважте її веселою грою, щоб відвернути від мами, що йде. Якщо дитина дуже не хоче йти в дитячий сад, придумайте спільну гру, яку можна проводити по дорозі. У передчутті цікавого проведення часу з мамою або татом малюк не буде думати про дитячий садок, а з часом і до нього звикне. Мультфільми з бурхливим розвитком подій краще замінити на більш спокійні. Ще краще почитати дитині казку. З дитиною більш старшого віку, яка вже розуміє, наскільки негарно виглядає з боку її шкідлива звичка, можна скласти спільний план по її викоріненню. Попросіть її намалювати звичку у вигляді монстра і разом спаліть листок. Відзначайте в календарі дні, коли малюк жодного разу або набагато менше, ніж раніше, тягнув палець в рот або ніс. Домовтеся з ним, що в громадських місцях буде подавати йому таємний умовний сигнал, щоб він припинив звичне дію. Нехай це нагадує гру в шпигунів. Зверніть увагу на режим дня і харчування дитини, додайте в розклад більше активних занять, щоб у нього не залишалося часу на безцільне ходіння по квартирі. Наберіться терпіння, і у вас все вийде.
ncuxolog

Немає коментарів:

Дописати коментар