середа, 11 жовтня 2023 р.

Як розповісти дітям про зло та насильство, не злякавши їх

 ЯК РОЗПОВІСТИ ДІТЯМ ПРО ЗЛО І НАСИЛЬСТВО, НЕ ЗЛЯКАВШИ ЇХ

Ми вчимо дітей добру та справедливості, читаємо казки, в яких добро перемагає зло, а головний герой отримує нагороду за свої старання, але у житті так буває далеко не завжди. 

Рано чи пізно дитина знайомиться з реальним світом, де є брехня, зло, зрада, і потрібно обережно підготувати її, щоб не злякати і не зруйнувати віру в добро.

Що розповісти про зло і насильство

У світі немає чітких меж між білим та чорним, добром та злом. Добрі люди, правильні вчинки, допомога, взаємовиручка — ці поняття засвоюються в першу чергу як само собою зрозумілі. А ось зло просто існує.

Дітей потрібно попередити, що не всі люди добрі. Бувають люди здатні завдати шкоди. У казках зло очевидне і карається, але у житті все інакше.

По-перше, зло важко відрізнити від добра. Одні люди чесні, а інші брешуть і прикидаються добрими. Розпізнати їхні справжні наміри важко.

По-друге, буває важко оцінити той чи інший вчинок. Наприклад, ображати тварин — погано, але якщо собаки напали на дитину, і хтось заступився, вдаривши їх, як розцінювати цей вчинок — як добрий чи як злий?

По-третє, ті ж самі люди можуть робити різні вчинки — і погані, і добрі.

Єдиних правил пояснення понять зла та насильства немає. Вибір методів залежить від рівня емпатії дитини (схильності до співпереживання), її чутливості та сприйнятливості. Одні діти після таких розмов спокійні, інші можуть довго переживати і хвилюватися.

Проте всі психологи єдині в тому, що розповідати дітям про зло і насильство потрібно тоді, коли дитина готова сприймати цю інформацію. 

Зрозуміти це можна з дитячих питань. Якщо дитина запитує про зло і насильство, значить, вона провела якийсь аналіз понять добра і зла, але не розібралася в усіх тонкощах. Отже, треба надати інформацію, до якої вона готова. 

Малюкам треба сказати, що погані люди є, а зі школярами можна поговорити про причини та мотиви злих вчинків людей. 

І найголовніше — у діалозі навчайте дітей правильній безпечній поведінці.

Немає коментарів:

Дописати коментар