четвер, 15 грудня 2022 р.

Батькам: вікові етапи дозрівання мозку

 

Вікові етапи дозрівання мозку. Ці знання є дуже важливими для батьків!


Мозок є одним із найважливіших органів в організмі людини. Для розуміння процесів зростання людини, дорослішання, здатності дитини/підлітка/дорослого на будь-які вчинки, оцінки, поведінку тощо (на «зрілу поведінку» – загалом) необхідно розуміти, а як мозок працює, які його частини і коли дозрівають, та за що вони відповідають.

Такі знання особливо важливі для батьків ВЧ (високочутливі)-дітей, ВЧ-підлітків, щоб не обтяжувати дитину своїми завищеними очікуваннями, пресом фраз «а ти вже у віці Х років мав би…» (і слідує низка вимог, які дитина не в змозі виконати, тому що мозок ще не «дозрів»).

Відповідно до дослідження зокрема д-ра Гордона Ньюфелда (інститут Г.Ньюфелда, Ванкувер, Канада), розвиток деяких відділів мозку у ВЧ-дітей (а отже- і розвиток функцій мозку) відбувається повільніше, на етапи потрібно більше часу, і мозок дозріває довше.

Різні області мозку дозрівають у різний час. Знання цього допомагає пояснити емоційні та інтелектуальні зміни у дітях, підлітках та молодих людях. Незважаючи на те, що не існує двох дітей, що розвиваються ідентично, вчені, за допомогою магнітно-резонансної томографії, що робилася одним і тим же дітям протягом кількох років, встановили взаємозв’язок між певними етапами розвитку дитини та змінами у тканинах мозку.

Щоб побачити, як дозріває мозок, гляньте на ілюстрації. Колірна шкала позначає дозрівання тканин мозку, від червоного, помаранчевого та жовтого – до зеленого, синього та фіолетового.

0 – 4 роки


Ранній розвиток – У перші кілька років життя найшвидше змінюються області мозку пов’язані з базовими функціями. До 4-х років практично повністю розвиваються області, які відповідають за основні почуття та загальну моторику. Дитина може ходити, тримати олівець і самостійно їсти.

Відчуття – області, відповідальні за відчуття, наприклад, тактильні, розвинені практично повністю.

Зір – Області мозку, що управляють зором повністю дозріли.

6 років


Мова – область мозку, що відповідає за мовлення – незріла і пофарбована помаранчевим кольором, але продовжує швидко розвиватися в дітях до 10 років. Мозок вже починає процес проріджування, знищуючи зайві зв’язки. У наступні роки цей процес посилиться, що може бути одним із пояснень, чому маленькі діти, на відміну від дорослих, так легко вивчають нову мову.

Розум – жовті і червоні області префронтальної кори мозку позначають, що частини мозку, відповідальні за абстрактне мислення, вміння мислити раціонально і емоційну зрілість, ще не розвинулися. Недостатність їхньої зрілості – одна з причин, чому маленьким дітям складно сприймати велику кількість інформації і коли їм пропонується занадто великий вибір, у дітей трапляються істерики.

9 років

Дрібна моторика – Якщо загальна моторика добре розвинена вже до 5 років, то розвиток дрібної моторики найактивніше розвивається між 8 і 9 роками. Дітям стає легше писати, а у саморобках вони виходять на новий рівень акуратності.

Математика – До 9 років починають дозрівати тім’яні часини головного мозку. Їх розвиток дозволяє дітям опановувати навички математики та геометрії. Швидкість навчання у цьому віці дуже велика.

13 років

Розсудливість – префронтальна кора дозріває однією з останніх серед відділів мозку. Поки вона не розвинулася, у дітей не вистачає здатності адекватно оцінювати ризик чи будувати довготривалі плани.

Емоції – глибоко у лімбічній системі розвивається здатність переживати емоції. Але ця здатність не стримується префронтальною корою, яка відстає у розвитку. Тому підліткам часто так важко стримувати свої емоції.

Логіка – У цьому віці дуже швидко розвиваються тім’яні долі, які на малюнку позначені синім кольором. Інтелект та аналітичні здібності дитини зростають.

15 років

Спеціалізація – у підлітковому віці велика кількість нервових з’єднань продовжує зменшуватися. Мало використовувані зв’язки помиратимуть, щоб допомогти розвиватися активнішим зв’язкам. В результаті, мозок дитини стає більш спеціалізованим та ефективним, продуктивним.

17 років

Абстрактне мислення – Темно синій та фіолетовий колір дозрілих областей префронтальної кори головного мозку показує, чому у старшому підлітковому віці діти здатні мати справу з набагато складнішими речами, ніж у дитинстві. Розвиток цих областей веде до сплеску соціальної активності та прояву емоцій серед старших підлітків. Стають можливі планування, оцінка ризиків та самоконтроль.

21 рік


Вищі психічні функції – Хоча, на перший погляд, здається, що мозок практично повністю розвинувся в підлітковому віці, області темно-синього та фіолетового на цій картинці показують, що сильний недолік в емоційній зрілості, в контролі за імпульсами та здатності приймати рішення спостерігаються аж до досягнення повноліття.

Зрілість – мозок 21-річної молодої людини практично дозрів. Але області зеленого свідчать, що навіть після досягнення офіційного «дорослого» віку у нас у мозку все ще є області, що мають потенціал для розвитку. Емоційна зрілість і здатність приймати рішення розвиватимуться й у наступні роки.

Джерело

Немає коментарів:

Дописати коментар